Dolar yükselecek mi? Son dakika! Dolar yükseldi mi, daha yükselir mi?

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,65 yükselişle 7.834,91 puandan başladı. Dolar ile yatırım yapanların gündeminde ise dolar kurunun gidişatı yer aldı. Arama motorlarında ise Dolar yükselecek mi? Dolar daha yükselir mi? soruları araştırılıyor.

Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 50,90 puan artışla ve yüzde 0,65 kıymet kazanarak 7.834,91 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0,48 ve bütün ortaklık endeksi yüzde 0,54 artış kaydetti. Tüm sektör endeksleri yükselirken maksimum kazandıran yüzde 3,32 ile ulaştırma oldu.

Dün, alıcılı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,35 kıymet hasılatıyla 7.784,01 puandan tamamladı. Analistler, küresel hisse piyasalarında, Amerika Merkez Bankası’nın ( Fed ) faizleri daha uzun süre yüksek tutacağına dair beklentilerin artmasıyla olumsuz bir seyir izlendiğini anlatım ederek, bugün Fed‘in ürem kararı, siyaset metni ve kararın sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşmanın yatırımcıların odağına yerleştiğini bildirdi.

Para piyasalarında, Fed’in bugün gerçekleştireceği para politikası kurulu toplantısında faizi durağan(durgun) bırakacağına net gözüyle bakıldığını aktaran analistler, Powell’ın yapacağı açıklamalarda Banka’nın gelecek dönemde iyi mi adımlar atacağına dair sinyallerin aranacağını söyledi. Öte yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, New York’ta yatırımcılarla yapmış olduğu görüşmelere ilişkin, “Bu görüşmelerimizin Türkiye’ye fon akışında katkısının olacağına inanıyorum.” ifadesini kullandı. Bugün yurt içinde, yurt dışı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), yurt haricinde ise İngiltere’de perakende ve mesken fiyat endeksi verilerinin yanı sıra Fed ürem sonucu ve Powell’ın konuşmasının takip edileceğini bildiren analistler, yöntem açıdan BIST 100 endeksinde 7.900 ve 8.000 seviyelerinin direnç, 7.800 ve 7.700 puanın yardımcı konumunda bulunduğunu kaydetti.

ABD Merkez Bankası (Fed), ürem kararını bugün duyuracak.

Küresel piyasalar, ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin sonrasında geçen hafta komplike bir seyir izlerken, gözler Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) ürem sonucuna çevrildi.

ABD’de açıklanan makroekonomik veriler bir yandan ülke ekonomisinin iyiye gittiğini ortaya koyarken öteki yandan da enflasyonist baskıların hala devam ettiğini gösterdi. Analistler, resesyon endişelerinin azalmasına rağmak bilhassa enerji fiyatlarındaki artışın enflasyonist endişeleri tetiklediğini ve bunun Fed’in bundan sonraki politikalarını etkileyebileceğini aktardı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) eylül toplantısında siyaset faizini durağan(durgun) bırakacağına net gözüyle bakıldığını anımsatan analistler, ABD’de çekirdek enflasyonun kademeli olarak düştüğünü ve iş gücü piyasasındaki kuvvetli duruşun sürdüğüne dikkati çekti. Analistler, enflasyonist baskılarla para piyasalarındaki fiyatlamalarda sene sonuna kadar Fed’in ürem indirme ihtimalinin tamamiyle ortadan kalktığını anlatım etti.

Öte yandan, internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye dair gelişme beklentisini bu sene için yüzde 2,4’ten yüzde 2,5’e çıkarırken, önümüzdeki sene için yüzde 2,1’den yüzde 1,9’a düşürdü. Uluslararası Para Fonu ise (IMF) küresel borcun, geçen sene Kovid-19 salgını öncesi seviyelerinin mühim seviyede üstünde kaldığını belirterek, uzun soluklu yükseliş trendine geri dönebileceğini bildirdi. Açıklamada, küresel borcun 235 trilyon dolar ile 2021’deki seviyesinin 200 milyar dolar üstünde gerçekleştiği kaydedildi.

Kripto para piyasalarına bakıldığında, bir müddet ilkin batkı eden kripto para borsası FTX’in mahkeme kararıyla kripto para varlıklarını tasfiye edebileceği duyuruldu. Böylece FTX’in haftada 100 milyon dolara kadar kripto para satmasına izin verilmiş oldu. Öte yandan, Rusya ve Suudi Arabistan’ın petrol üretimi ve ihracatındaki kısıtlamaları sene sonuna kadar uzattığını açıklamasının sonrasında Brent petrolün varil fiyatındaki yükseliş ivme kazanırken, dün Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) açıklamış olduğu aylık raporda petrol açığının oluşabileceği beklentisine yer vermesi tutarları yukarıya yönlü destekleyen öteki bir aktif oldu.

Enerji Ajansı’nın (IEA) açıklamış olduğu ağustos ayına dair küresel petrol piyasası tutanağına göre, OPEC+ grubunun en büyük üreticileri Suudi Arabistan ve Rusya’nın günlük aşağı yukarıya 1,3 milyon varil kesintiyi sene sonuna kadar uzatacağını duyurması, piyasaları ciddi bir arz açığıyla yüz yüze getirdi.

Arz endişeleriyle Brent petrolün varil fiyatı haftayı yüzde 3,4 artışla 93,2 dolardan tamamladı. ABD’nin 10 senelik tahvil faizi haftayı aşağı yukarıya 6 baz puan artışla 4,32’den tamamladı. Altının ons fiyatı ise haftayı yüzde 0,3 artışla 1.926 dolardan kapattı.

FED ürem sonucu ne zaman? Faiz sonucu bugün belirtildi mı, ne vakit açıklanacak?

Dolar endeksi yükseliş eğilimini üst üste 9. haftaya taşıyarak geçen hafta yüzde 0,2 yükselişle 105,3 seviyesine çıktı. New York borsasında komplike bir seyir izlendi. ABD’de hisse piyasaları, Fed sonucu öncesinde haftayı komplike bir seyirle tamamladı. New York Fed’in açıklamış olduğu veriler, ABD’de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin arttığını gösterdi. Buna göre, gelecek 12 ayı içine alan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi, 4 aylık düşüşün sonrasında ağustosta 0,1 puan artışla yüzde 3,6’ya çıkarken, gelecek 3 senelik süreci içine alan enflasyon beklentisi 0,1 puan azalışla yüzde 2,8’e geriledi.

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 ile beklentiler dahilinde, senelik bazda ise yüzde 3,7 ile piyasa beklentilerinin üstünde arttı. Aylık bazda piyasa beklentilerine paralel artış yayınlayan TÜFE, Haziran 2022’den bu yana en büyük yükselişi kaydetti. Aynı dönemde enerji ve besin fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de aylık yüzde 0,3 ve senelik yüzde 4,3 arttı. Söz mevzusu dönemde çekirdek enflasyon, senelik bazda Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti. Çekirdek enflasyon, aylık bazda piyasa beklentilerinin üstünde gelirken, senelik bazda piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. Analistler, enflasyonun kısmen de olsa beklentilerin üstüne çıkmasının Banka’nın kasım ya da aralık toplantısında bir ürem artışına daha gitme olasılığını artırdığını söyledi. Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ağustosta aylık bazda yüzde 0,7 ve senelik bazda yüzde 1,6 artışla beklentilerin üstüne çıktı. Üretici enflasyonu, ağustosta Haziran 2022’den bu yana en yüksek aylık kıymetini aldı.

Ülkede perakende satışlar da ağustosta aylık bazda yüzde 0,6 ile beklentilerin üstünde artış gösterdi. Analistler, ABD’de açıklanan perakende satışlar verisinin ülke ekonomisinin kuvvetli duruşuna işaret ettiğini söyledi. Ülkede verilerin, tüketici talebinin ılımlı ve enflasyon endişelerini tetikleyecek kadar yüksek olmadığına işaret ettiğini belirten analistler, bu durumun “yumuşak iniş” senaryolarını desteklediğini vurguladı. Analistler, ABD’de TÜFE ve ÜFE’nin beklentilerin üstünde artış göstermesine rağmak Amerika Merkez Bankası’nın (Fed) 20 Eylül’deki toplantısında faizi durağan(durgun) bırakacağı yönündeki beklentilerin değişmesi için kafi olmadığını dile getirdi.

FED ürem sonucu ne zaman? Faiz sonucu bugün belirtildi mı, ne vakit açıklanacak?

Ancak bankanın kasım ya da aralık toplantısında ürem artırımına gidebileceği öngörülüyor. Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) sendikasının üyesi olan ve General Motors, Ford ve Stellantis’in fabrikalarında çalışan aşağı yukarıya 13 bin işçi, sendikanın 88 senelik tarihinde ilk defa, hep beraber greve gitme sonucu aldı. Söz mevzusu çalışanlar dün gece yarısı sona eren sözleşmelerinin yenilenmesi için maaş artışı mevzusu ile ilgili yapınak yöneticileri ile yaptıkları görüşmenin olumsuz geçmesi üstüne bu karara vardı. Analistler, araba işçilerinin grevinin uzun sürmesi durumunda ülke ekonomisini olumsuz etkileyebileceğinden kaygı duyulduğunu belirtti.

Makroekonomik veri tarafında ise ABD’de endüstri üretimi, ağustosta aylık bazda yüzde 0,4 ile beklentilerden fazla arttı. Amerika Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi’nin açıklamış olduğu imalat endeksi, eylülde 1,9 ile beklentilerin üstüne yükseldi. Ülkede ithalat fiyat endeksi, ağustosta aylık bazda yüzde 0,5 ve ihracat fiyat endeksi yüzde 1,3 ile beklenenden fazla yükseldi.

Söz mevzusu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 0,20, Nasdaq endeksi de yüzde 0,47 azalışla Dow Jones endeksi yüzde 0,21 artışla haftayı tamamladı. 18 Eylül ile başlayan haftada salı günü mesken başlangıçları ve inşaat izinleri, çarşamba günü Fed’in ürem kararı, perşembe günü haftalık işsizlik başvuruları, cari denge, Philadelphia Fed İmalat Endeksi, 2. el mesken satışları, lider göstergeler endeksi, cuma günü imalat endüstri ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) takip edilecek.

Avrupa borsalarında Lagarde’ın güvercin açıklamalarıyla pozitif bir seyir izlendi. Avrupa borsalarında ise geçen hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faizleri 25 baz artırmasına rağmak ECB Başkanı Lagarde’ın “güvercin” lafla yönlendirmeleriyle pozitif bir seyir izlendi. ECB’den meydana getirilen açıklamada, bankanın 3 temel siyaset faizini 25 baz puan artırma sonucu almış olduğu belirtilerek, refinansman faizinin yüzde 4,50’ye, mevduat faizinin yüzde 4’e ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 4,75’e yükseltildiği kaydedildi.

FED ürem sonucu ne zaman? Faiz sonucu bugün belirtildi mı, ne vakit açıklanacak?

Karar sonrası açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Lagarde, “5 çeyrektir oldukça yavaş bir gelişme içerisindeyiz, projeksiyonlarımıza bakınca artık sona yaklaşıyoruz.” ifadelerini kullandı. Yönetim kurulu üyelerinden bazılarının bu görüşmede faizi durağan(durgun) bırakmaktan yana bulunduğunu belirten Lagarde, çoğunluğun ise bu artış kararını desteklediğini söyledi. Analistler, ECB’nin ürem artırım döngüsünün sonuna yaklaşmış olabileceğine dair beklentilerin arttığını anlatım ederek, enflasyona dair gelişmelerin bankanın kararlarında etkili olacağını bildirdi.

Analistler, Avrupa’da enflasyon ve resesyon ikileminin kuvvetli bir halde hissedildiğini söyledi. Avrupa Ekonomik Araştırmalar Merkezi (ZEW) tarafınca kurumsal yatırımcı ve analistlerin gelecek 6 aya dair beklentilerini ölçen ZEW Ekonomik Güven Endeksi’nin eylül ayı neticeleri açıklandı. Almanya’da ZEW beklenti endeksi eksi 11,4 ile beklentileri aşarken, Avro Bölgesi’nde eksi 8,9 ile tahminlerin altında kaldı.

İngiltere ekonomisi temmuzda aylık 0,5 daralarak beklentilerin altında kalırken, endüstri üretiminde de aylık yüzde 0,7 azalış kaydedildi. Aynı dönemde Avro Bölgesi’nde endüstri üretimi aylık yüzde 1,1 düşüşle tahminlerin altında kaldı. Söz mevzusu gelişmelerle geçen hafta Almanya’da DAX endeksi de yüzde 0,97, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,91, İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 2,3, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 3,12 artış kaydetti.

Gelecek hafta salı günü Avro Bölgesinde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), çarşamba günü Almanya’da Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve İngiltere’de TÜFE, perşembe İngiltere Merkez Bankası (BoE) ürem sonucu Avro Bölgesinde tüketici emniyet endeksi, cuma günü Almanya’da, Avro Bölgesinde ve İngiltere’de imalat endüstri ve hizmet sektörü PMI izlenecek. Asya borsalarında alış ağırlıklı bir seyir izlendi. Asya borsalarında ise geçen hafta Hong Kong hariç alış ağırlıklı bir seyir izlendi. Analistler, Asya piyasalarında Çin hükümetinin ekonomiyi destekleyici adımları ve açıklanan müspet verilerin de etkisiyle pozitif bir seyir izlendiğini kaydetti.

Çin Merkez Bankası, (PBoC) banka ve kredi kuruluşlarının mecburi mukamele oranlarını 25 baz puan düşürmesi ve bugün açıklanan verilerin ekonomik aktiviteye dair müspet sinyaller vermesi risk iştahını destekledi.

FED ürem sonucu ne zaman? Faiz sonucu bugün belirtildi mı, ne vakit açıklanacak?

Bankadan meydana getirilen açıklamada, kararın, “Ekonomik toparlanmanın temelini güçlendirmeyi ve piyasaya kafi nakit sağlamayı amaçladığı” kaydedildi. Bu sene mecburi mukamele oranını ikinci kez indiren PBoC, ilk 17 Mart’ta mecburi mukamele oranında 25 baz puan indirime gitmişti. Çin’de ilaveten ağustosta endüstri üretimi senelik yüzde 4,5 ve perakende satışlar yüzde 4,6 artışla beklentileri aşarken, işsizlik payı da yeniden yüzde 5,2’ye geriledi.

Analistler, öngörülerin üstünde gelen verilerin, Çin’in ekonomik aktivitesine dair toparlanma sinyali verdiğini belirterek, bu durumun daha önceki teşvik önlemlerinin etkili olmaya başladığına yönelik delil olabileceğine dikkati çekti. Öte yandan, bir süredir gündeme gelen Çinli gayrimenkul firması Country Garden, 6 tahvil için alacaklıların geri ödemelerini 3 sene uzatmayı kabul ettiğini duyurduktan sonra bir alacaklının daha firmanın ödeme süresini uzatmayı kabul etmiş olduğu bildirdi.

Çin’deki müspet gelişmelere rağmak ekonomik aktiviteye dair endişeler devam ediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Çin’in emlak sektörü için görünümünü “durağan”‘dan “negatif”‘e indirdi. Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Kazuo Ueda, yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşılırsa merkez bankasının olumsuz ürem payı politikasına son verebileceğini belirtti. Japonya’da ilaveten senelik Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), ağustosta yüzde 3,2 artarak beklentiler paralelinde gerçekleşti.

Japonya Ekonomi Bakanı Yoshitaka Shindo, yapmış olduğu açıklamada, “Deflasyonun sona ermesi için müspet sinyaller ortaya çıkıyor.” ifadesini kullandı. Shindo’nun “hükümetin ekonomik idare ve kalkınmaya yönelik bütün politikaları kullanacağını” belirtmesiyle Japonya hisse piyasalarında risk iştahının arttığı görüldü.

Öte yandan, ülkede endüstri üretimi, temmuzda aylık bazda yüzde 1,8 azalmasına rağmak beklentilerin üstünde kaldı. Güney Kore’de de işsizlik oranı, ağustosta yüzde 2 seviyesine inerek Haziran 1999’dan bu yana en düşük seviyeye düştü. Söz mevzusu gelişmelerle haftalık bazda Çin’de Şanghay sentetik endeksi yüzde 0,03, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 2,10, ve Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 2,84 kıymet kazanırken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 0,11 kıymet kaybetti. Gelecek hafta çarşamba Japonya’da dış ticaret dengesi, cuma Japonya Merkez Bankası (BoJ) ürem kararı, Japonya’da enflasyon takip edilecek.

Yurt içerisinde gözler TCMB’nin ürem sonucuna çevrildi. Yurt içerisinde geçen hafta dalgalı seyreden Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 4,36 azalışla 7.961,98 puandan tamamladı. Geçen hafta 8.403,81 puanla üstün dereceli seviyeyi gören BIST 100 endeksi, bu seviyeden gelen kar satışlarıyla 7.900 puanın üstünde dengelendi.

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) duyurduğu verilere göre, 11 Eylül itibarıyla bakiyeli yatırımcı sayısı 10 milyon 62 bin 28’e çıkarken, hisse senedi bakiyeli yatırımcı sayısı da 7 milyon 140 bin 215’e erişerek üstün dereceli kırdı. Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin bu senenin 2’nci çeyreğindeki beklenenden daha kuvvetli büyümesinin sonrasında bu yıla dair ekonomik gelişme tahmininin yüzde 2,5’ten yüzde 4,3’e yükseltti.

Fitch, Türkiye ekonomisinin 2024’te yüzde 3 ve 2025’te ise yüzde 3,4 büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) mecburi mukamele oranını yükseltti. KKM mecburi mukamele payı vadeye göre farklılaştırılırken, KKM’nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadelinin mecburi mukamele payı 10 puan artırılarak yüzde 25’e çıkarıldı. 1 yıla kadar, 1 sene ve daha uzun vadeli olanlar için mecburi mukamele payı ise yüzde 5 olarak belirlendi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), DMR Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracatın hisse başına 10,24 liradan ilk halka arzını onayladı. Dolar/TL, haftayı bundan önceki kapanışın yüzde 0,59 üstünde 27,0033 seviyesinden tamamladı.

FED ürem sonucu ne zaman? Faiz sonucu bugün belirtildi mı, ne vakit açıklanacak?

Gelecek hafta pazartesi mesken fiyat endeksi, perşembe TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı ürem sonucu ve tüketici emniyet endeksi takip edilecek. TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına dair AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, yedi gün vadeli repo ihale ürem oranının (politika faizi) 500 baz puan artırılarak yüzde 30’a çekileceğini tahmin ediyor.

Anket sonuçlarına göre, 250 ila 600 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin siyaset faizi beklentileri yüzde 27,50 ile yüzde 31,00, sene sonu siyaset faizi beklentileri ise yüzde 35 ile 45 arasında yer aldı. Analister, yöntem açıdan BIST 100 endeksinde 8.200 ve 8.300 seviyesinin direnç, 7.800 puanın yardımcı konumunda bulunduğunu kaydetti.

Fed Gündem Yaşam Haberler Son Dakika

Bir yanıt yazın

pendik escort
pendik escort
istanbul escort
istanbul escort
antalya escort